Skip to content

84 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Dec 22, 1988

Property Information

Block10203
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1SF-C-1UNH-R
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
24%
Improvement Value:$222,700
76%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,540-0.6%
2024$6,581+40.1%
2023$4,698-0.4%
2022$4,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4071, Page 317