Skip to content

153 BroadwayJersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block10203
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,754
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$264,000
58%
Improvement Value:$191,100
42%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162-0.6%
2024$10,226+40.1%
2023$7,300-0.4%
2022$7,327+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900