Skip to content

49-51 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block10203
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,859
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
47%
Improvement Value:$246,500
53%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383-0.6%
2024$10,449+40.1%
2023$7,459-0.4%
2022$7,487+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5908, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1910