Skip to content

41 Wallis Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 19, 2007

Property Information

Block10203
Lot58
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
46%
Improvement Value:$83,200
54%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,421-0.6%
2024$3,442+40.1%
2023$2,457-0.4%
2022$2,467+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8470, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1900