Skip to content

62 Wright Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block10302
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$306,300
63%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,859+28.9%
2024$8,426+40.1%
2023$6,015-0.4%
2022$6,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,580DeedBook 9683, Page 424Recorded7/20/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8959, Page 209

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8864, Page 508

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7322, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1905