Skip to content

296 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block10401
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$200,000
53%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,485-0.6%
2024$8,539+40.1%
2023$6,095-0.4%
2022$6,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8866, Page 434

Property Sale

Sale
$372,860
DeedBook 7663, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1900