Skip to content

94 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 21, 1996

Property Information

Block10503
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
57%
Improvement Value:$148,000
43%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521-0.6%
2024$7,570+42.0%
2023$5,332-4.8%
2022$5,603+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4968, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1890