Skip to content

863 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1923
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block10503
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-B-A-13U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,758
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
44%
Improvement Value:$840,000
56%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-10.8%
2024$37,561+40.1%
2023$26,812-0.4%
2022$26,913+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 8876, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1923