Skip to content

104 Booraem Ave.(Block 4401 Lot 31)Jersey City, NJ 07307

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block4401
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-16U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
77%
Improvement Value:$214,700
23%
Total Assessment$934,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,872-0.6%
2024$21,003+40.1%
2023$14,993-0.4%
2022$15,049+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 130Recorded10/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1927