Skip to content

431 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$320,199
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block11007
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
26%
Improvement Value:$568,700
74%
Total Assessment$768,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,165-0.6%
2024$17,273+6.1%
2023$16,281
Property History

Property Sale

Sale
$320,199
DeedBook 7551, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1905