Skip to content

312.5 Fourth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block11207
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,400
65%
Improvement Value:$275,200
35%
Total Assessment$783,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,498-0.6%
2024$17,607+40.1%
2023$12,569-0.4%
2022$12,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 7185, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1900