Skip to content

229 Third St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block11109
Lot11
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage539
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$317,200
76%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,316-0.6%
2024$9,374+40.1%
2023$6,692-0.4%
2022$6,717+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
Sq Ft539DeedBook 9810, Page 348Recorded3/19/2024

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft539DeedBook 9092, Page 352Recorded1/15/2016

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8812, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1887