Skip to content

270 Second St.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block11109
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
41%
Improvement Value:$735,700
59%
Total Assessment$1,255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,040-0.6%
2024$28,216+40.1%
2023$20,141-0.4%
2022$20,217+4.5%
Property History