Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
278 Second StJersey City, NJ 07302
Apartment
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2012
Property Information
Block11109
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111
Building Details
Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$520,000
26%
Improvement Value:$1,480,000
74%
Total Assessment$2,000,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $44,660 | -0.6% |
| 2024 | $44,940 | +40.1% |
| 2023 | $32,080 | -0.4% |
| 2022 | $32,200 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.