Skip to content

566 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block11109
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
46%
Improvement Value:$610,300
54%
Total Assessment$1,130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,240-0.6%
2024$25,398+40.1%
2023$18,130-0.4%
2022$18,198+4.5%
Property History