Skip to content

274 Sixth St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block11202
Lot29
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-7U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage625
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
26%
Improvement Value:$281,500
74%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,519-0.6%
2024$8,572+14.1%
2023$7,513-0.4%
2022$7,541+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft625DeedBook 9560, Page 583Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9560, Page 583

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 8938, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1870