Skip to content

274 Sixth St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block11202
Lot29
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-7U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$335,000
77%
Total Assessment$435,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714-0.6%
2024$9,774+30.1%
2023$7,513-0.4%
2022$7,541+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft625DeedBook 9548, Page 137Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 8943, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1870