Skip to content

120 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$977,250
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block11202
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-F-C-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,421
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
52%
Improvement Value:$287,500
48%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482-24.8%
2023$17,925-0.4%
2022$17,992+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$977,250
DeedBook 9541, Page 626Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$307,142
DeedBook 7396, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 0001