Skip to content

306.5 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,340,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block11207
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,640
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,600
57%
Improvement Value:$420,500
43%
Total Assessment$979,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,863-0.6%
2024$22,000+40.1%
2023$15,705-0.4%
2022$15,764+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,340,000
Sq Ft1,640DeedBook 9669, Page 475Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 9240, Page 464Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$1,075,000
DeedBook 9240, Page 464

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

DeedBook 8962, Page 143Recorded3/17/2014

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7244, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1880