Skip to content

111 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block11203
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
80%
Improvement Value:$190,100
20%
Total Assessment$950,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,216-0.6%
2024$21,349+40.1%
2023$15,240-0.4%
2022$15,297+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 7369, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1884