Skip to content

235 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,240,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block11205
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
59%
Improvement Value:$399,100
41%
Total Assessment$974,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,767-0.6%
2024$21,904+40.1%
2023$15,636-0.4%
2022$15,694+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,240,000
Sq Ft1,128DeedBook 9679, Page 513Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$699,900
DeedBook 8810, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1890