Skip to content

214 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1885

Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block11303
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
69%
Improvement Value:$330,400
31%
Total Assessment$1,050,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,455-0.6%
2024$23,602+52.8%
2023$15,451-0.4%
2022$15,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,000
Sq Ft1,050DeedBook 9756, Page 508Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7800, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1885