Skip to content

316 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block11207
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,500
47%
Improvement Value:$849,500
53%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,728-0.6%
2024$35,952+40.1%
2023$25,664-0.4%
2022$25,760+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 9304, Page 61Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 3376, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1905