Skip to content

312 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block11207
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,274
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,400
63%
Improvement Value:$296,100
37%
Total Assessment$804,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,964-0.6%
2024$18,077+40.1%
2023$12,904-0.4%
2022$12,952+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

DeedBook 9157, Page 851Recorded11/14/2016

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8570, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1850