Skip to content

302 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,085,000
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block11207
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,023
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,600
62%
Improvement Value:$342,200
38%
Total Assessment$900,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,115-0.6%
2024$20,241+40.1%
2023$14,449-0.4%
2022$14,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,085,000
Sq Ft2,023DeedBook 9618, Page 68Recorded11/27/2021

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8789, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1880