Skip to content

304 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1910

Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block11207
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description2S-B-S-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,600
62%
Improvement Value:$341,400
38%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,097-0.6%
2024$20,223+40.1%
2023$14,436-0.4%
2022$14,490+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,165,000
Sq Ft1,076DeedBook 9513, Page 42Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9278, Page 620Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$15,600
DeedBook 3296, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1910