Skip to content

60 Erie St.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07302

Built 1902

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block11302
Lot3
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-18U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$744,600
88%
Total Assessment$844,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,860-0.6%
2024$18,978+40.1%
2023$13,547-0.4%
2022$13,598+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$949,000
Sq Ft1,188DeedBook 9852, Page 708Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9224, Page 81Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$508,000
DeedBook 8883, Page 321

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 8815, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1902