Skip to content

60 Erie St.(Unit C0306)Jersey City, NJ 07302

Built 1902

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block11302
Lot3
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-18U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$738,000
88%
Total Assessment$838,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,713-0.6%
2024$18,830+40.1%
2023$13,442-0.4%
2022$13,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000
Sq Ft1,172DeedBook 9809, Page 935Recorded3/15/2024

Property Sale

Sale
$819,000

From:

To:

Sq Ft1,172DeedBook 9140, Page 550Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8743, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1902