Skip to content

104 Mercer St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block12803
Lot32
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,100
47%
Improvement Value:$381,600
53%
Total Assessment$715,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,982-0.6%
2024$16,082+40.1%
2023$11,480-0.4%
2022$11,523+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft1,212DeedBook 9767, Page 285Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4828, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1905