Skip to content

262 Sixth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block11202
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$399,000
55%
Improvement Value:$326,000
45%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,189-0.6%
2024$16,291+40.1%
2023$11,629-0.4%
2022$11,673+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$935,000
Sq Ft1,125DeedBook 9954, Page 29Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 7535, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1905