Skip to content

80 Erie St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block11303
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$480,600
76%
Improvement Value:$154,200
24%
Total Assessment$634,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,175-0.6%
2024$14,264+40.1%
2023$10,182-0.4%
2022$10,220+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5754, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1905