Skip to content

234 First St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1,795,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block11402
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F&F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,000
41%
Improvement Value:$877,000
59%
Total Assessment$1,477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,981-0.6%
2024$33,188+40.1%
2023$23,691-0.4%
2022$23,780+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,795,000
Sq Ft2,046DeedBook 9899, Page 411Recorded5/13/2025

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 8864, Page 815

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5878, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1900