Skip to content

130 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Mar 4, 1976

Property Information

Block11404
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,800
45%
Improvement Value:$712,900
55%
Total Assessment$1,303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,112-0.6%
2024$29,294+40.1%
2023$20,911-0.4%
2022$20,990+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3200, Page 1172