Skip to content

136 Newark Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block11404
Lot22
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-B-1C-6UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$415,800
81%
Total Assessment$515,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,518-0.6%
2024$11,590+40.1%
2023$8,273-0.4%
2022$8,304+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft747DeedBook 9634, Page 838Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 8874, Page 634

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 8213, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1900