Skip to content

126 Mercer St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$616,000
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block12802
Lot32
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC0794
Description4S-B-D-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage794
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$400,000
80%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-0.6%
2024$11,235+19.8%
2023$9,380-0.4%
2022$9,415+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$616,000

From:

To:

Sq Ft794DeedBook 9221, Page 762Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8177, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1900