Skip to content

199 Bay StreetJersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Jul 30, 2012

Property Information

Block11507
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,041
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
74%
Improvement Value:$247,600
26%
Total Assessment$967,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,607-0.6%
2024$21,742+40.1%
2023$15,520-0.4%
2022$15,578+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000
DeedBook 8866, Page 73

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8158, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1887