Skip to content

195 Bay St.(Unit C0002)Jersey City, NJ

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block11507
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,200
12%
Improvement Value:$465,800
88%
Total Assessment$528,000

Sale
$212,500
DeedBook 9617, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1897