Skip to content

193 Bay St.Jersey City, NJ 07302

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block11507
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$628,800
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$629,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,063-0.6%
2024$14,152+40.1%
2023$10,102-0.4%
2022$10,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0