Skip to content

195 Bay St.(Unit C0003)Jersey City, NJ

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block11507
Lot4
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
12%
Improvement Value:$413,200
88%
Total Assessment$467,400

Sale
$540,000
DeedBook 9866, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1897