Skip to content

352 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block11507
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$663,000
50%
Improvement Value:$655,700
50%
Total Assessment$1,318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,447-0.6%
2024$29,631+23.2%
2023$24,060-0.4%
2022$24,150+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3268, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1887