Skip to content

12 Whitman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block11905
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
33%
Improvement Value:$400,000
67%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft3,592DeedBook 9512, Page 285Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6026, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 2002