Skip to content

26 Whitman Ave.(Block 11905 Lot 27)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block11905
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,366
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
41%
Improvement Value:$120,900
59%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569-0.6%
2024$4,597+40.1%
2023$3,282-0.4%
2022$3,294+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4878, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1900