Skip to content

7 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block12003
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
51%
Improvement Value:$191,100
49%
Total Assessment$391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,733-0.6%
2024$8,788+40.1%
2023$6,273-0.4%
2022$6,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,830DeedBook 9592, Page 571Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4573, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1905