Skip to content

214 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 17, 2012

Property Information

Block15103
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
47%
Improvement Value:$176,600
53%
Total Assessment$333,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,440-0.6%
2024$7,487+40.1%
2023$5,345-0.4%
2022$5,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8894, Page 390

Property Sale

Sale
$211,150
DeedBook 8677, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1900