Skip to content

142 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block12007
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,953
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
39%
Improvement Value:$283,600
61%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,363-0.6%
2024$10,428+40.1%
2023$7,444-0.4%
2022$7,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 9249, Page 664Recorded10/26/2017

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7748, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1890