Skip to content

148 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1940

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 29, 2003

Property Information

Block12007
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
57%
Improvement Value:$129,700
43%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737-0.6%
2024$6,779+40.1%
2023$4,839-0.4%
2022$4,857+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 7194, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1940