Skip to content

508 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block1203
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$334,600
64%
Total Assessment$524,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714-0.6%
2024$11,788+40.1%
2023$8,415-0.4%
2022$8,446+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8802, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1968