Skip to content

179 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block1203
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G3
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$242,000
56%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647-0.6%
2024$9,707+40.1%
2023$6,929-0.4%
2022$6,955+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft2,440DeedBook 9859, Page 531Recorded11/7/2024

Property Sale

Sale
$511,000
DeedBook 8276, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1925