Skip to content

151 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block1203
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,045
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
26%
Improvement Value:$539,400
74%
Total Assessment$729,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,288-0.6%
2024$16,390+40.1%
2023$11,700-0.4%
2022$11,743+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900

From:

To:

Sq Ft4,045DeedBook 9462, Page 372Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 7511, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2005