Skip to content

152 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block1203
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
64%
Improvement Value:$104,600
36%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328-0.7%
2024$6,370+42.3%
2023$4,475-0.4%
2022$4,493+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft872DeedBook 9866, Page 548Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$23,752
DeedBook 3182, Page 1065

Property Built

Built

Year Built: 1920